• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

26
мар
2015

Čemu blog o monitoringu i evaluaciji

Tags : evaluacija, monitoring, program, projekat, razvoj, rezultat, uspeh, vrednovanje
Posted By : Evaluacija
Comments : 0

Pre nekog vremena sam učestvovao u diskusiji „Evaluacija i EU fondovi 2014-2020“ na kojoj je trebalo da predstavim svoj blog. Ipak, umesto da pričam o samom blogu, odlučio sam da ukažem na stvari iz okruženja koje su me navele da uopšte krenem sa pisanjem bloga. Zapravo, radi se o mojim zapažanjima koja se tiču monitoringa i evaluacije, odnosno položaja i tretmana ovih oblasti u civilnom i javnom sektoru u Srbiji.  Obzirom da se krajem februara navršilo godinu dana od kada je blog Triput meri jednom seci izašao u javnost, verujem da je ovo dobar trenutak da se još jednom podsetim i ovde sa vama podelim šta me je to navelo da pišem blog o monitoringu i evaluaciji.

1. Priča o monitoringu i evaluaciji je mnogo šira od nekoliko sesija na treningu o upravljanju projektnim ciklusom

Setite se na trenutak treninga o upravljanju projektnim ciklusom koji ste pohađali ili vam je poznat iz nekog drugog razloga. Koliko je vremena bilo posvećeno monitoringu i evaluaciji? Verovatno jedna do dve sesije trećeg dana treninga nakon ručka. Tema je obrađena, alipcm slajd joj nije posvećeno ni približno onoliko pažnje koliko prethodnim temama. Takav odnos prema monitoringu i evaluaciji učesnici treninga prenose i na praksu. Imaju ih u vidu, ali im se ne posvećuju previše. Ipak, u svetu kome kao društvo težimo (želim da verujem da je tako), priča o monitoringu i evaluaciji značajno prevazilazi okvire nekoliko sesija na treningu o upravljanju projektnim ciklusom. Poslednjih dvadesetak godina, ove teme doživele su pravu ekspaziju i u teoretskom i u praktičnom smislu. Njima ne samo da se prati uspešnost i vrednuju naši projekati, programi ili politike, već one daju odgovore na suštinska pitanja o našem radu – zašto radimo to što radimo i ima li sve to smisla?

2. Fokusiranost na aktivnosti i egzekuciju budžeta

Projekat je po svoj definiciji jasno vremenski određen. Nažalost, neretko je i naše interesovanje za temu kojom se projekat bavi uokvireno trajanjem projekta, a u praktičnom smislu aktivnostima koje u tom periodu treba realizovati, odnosno budžetom koji treba potrošiti.desi cudo 2 Malo je onih koji su sa jedne strane posvećeni realizaciji projekta, a sa druge zagledani u njegove efekte, odnosno promene kojima će on doprineti. Zapravo, u najvećem broju slučajeva uspešnost projekta se poistovećuje sa implementacijom po predloženom planu i budžetu, a veza između aktivnosti i dugoročnih promena je mala ili nikakva. Ovakvo stanje stvari značajno odudara od aktuelnih tendencija na polju razvoja. Implementacija je samo deo priče, a akcenat je sve više na ishodima, odnosno promenama koje smo svojim projektom želeli da postignemo. Rej Rist je ovaj trend izvrsno definisao rečenicom „We are living in a post-output world“.

3. Nedostatak resursa na srpskom jeziku i nedostatak sagovornika

Već sam pomenuo da se na polju monitoringa i evaluacije u poslednjih dvadesetak godina dogodio pravi bum. U svetu se godišnje objavi na desetine knjiga i publikacija koje razmatraju čitav spektar metodoloških pitanja iz ovih oblasti. Brojni univerziteti u svoje kurikulume uvode programe koji se bave monitoringom i evaluacijom. Najzad, mnoge vlade, ministarstva, međunarodna tela i razvojne agencije sve višeput do rezultata prostora posvećuju monitoringu i evaluaciji kroz izgradnju internih M&E sistema, osnivanjem posebnih tela koja se bave isključivo ovom temom, ali i kroz promociju tzv. evaluacione kulture. Nažalost, ovakvih resursa na srpskom jeziku nema. Postojeća literatura se ne prevodi, a domaći autori se ne bave ovom temom. Ovde bih kao jako značajne istakao napore koje su u poslednjih šest meseci uložili Centar za evropske politike i portal WikiCiv i tako donekle promenili stanje stvari. Pored nedostatka literature, evidentno je da nema ni obuka koje se na fokusiran način bave temema iz oblasti monitoringa i evaluacije, kao ni tematskih skupova na kojima bi se razmenjivale ideje i razgovaralo o teoretskim, metodološkim i praktičnim izazovima. Zapravo, naći sagovornika za neku od bezbroj specifičnih M&E tema uopšte nije jednostavno. Radi se o relativno malom broju osoba koje su slabo povezane i kao što rekoh, retko imaju prilike da se sretnu.

4. Evaluaciona kultura i evaluativni način razmišljanja prisutni su samo u fragmentima

Kada govorimo o evaluacionoj kulturi mi zapravo govorimo o posvećenosti kontinuiranom praćenju, merenju i vrednovanju postignutih rezultata. Danas više nije dovoljno reći da je projekat bio uspešan, već treba ponuditi i činjenice na osnovu kojih tvrdimo tako nešto. Rečenica „Kako znate ono što znate?“ je za mnoge lajt motiv evaluacioneBetmen kulture. Projekat je je bio uspešan! Projekat je postigao te i te rezultate! Program je značajno unapredio to i to! Kako znaš? Na osnovu čega tvrdiš tako nešto? Kako si došao do tih podataka? Evaluaciona kultura je fokusirana na promene, odnosno na ishode i efekte našeg rada. Ona kreira ambijent u kome se rad organizacije i postignuti rezultati preispituju. O njima se otvoreno polemiše i diskutuje, a imperativ uspeha se zamenjuje kulturom učenja i primeni naučenog. U takvoj atmosferi, evaluacija se ne percipira kao kaznena ekspedicija koja treba da otkrije slabosti i kazni krivce, već je ona proces kroz koji se uči. Zato je važno imati kredibilne, verodostojne i upotrebljive podatke. Naštelovana slika našeg uspeha nije od suštinske pomoći. Organizacije koje neguju evaluacionu kulturu zapravo su iskreno znatiželjne da saznaju što više o svom radu i njegovim efektima na zajednicu.

Rukovođen ovim zapažanjima dugo sam razmišljao kako bih ja mogao da doprinsem da se stvari makar pokrenu sa mrtve tačke. Monitoring i evaluacija na ovim prostorima tek izlaze na scenu, izazovi su veliki i puno toga treba uraditi. Moj izbor je Blog. Bar za početak. Otvoren sam i za drugačije akcije. Da li imate predlog?

Idi na vrh

Podeli

  • google-share

Ostavi komentar Одустани од одговора

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika kriterijum Linda Morra Imas monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24/07/2018
  • Kako razumeti termin Accountability? 30/06/2017
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 03/09/2016
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15/02/2016
  • Da li su monitoring i evaluacija bespotrebno smaranje? 22/12/2015
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24/07/2018
  • Kako razumeti termin Accountability? 30/06/2017
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 03/09/2016
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15/02/2016
  • Da li su monitoring i evaluacija bespotrebno smaranje? 22/12/2015

Skorašnji komentari

  • bojan radej на Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija на 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija на 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner на 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Rose namara на 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke