Da li je realizovana aktivnost isto što i rezultat? – inspirisan tvitom prvi deo
Pre nekoliko dana, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije je na svom Tviter nalogu objavila tvit o rezultatima koje je Srbija imala u 2013. godini u okviru programa „Evropa za građane i građanke“. Tvit je sadržao dva linka, jedan ka infografici o postignutim rezultatima, a drugi ka brošuri programa „Evropa za građane i građanke“. Ovaj tvit, odnosno dva priložena linka navela su me na razmišljanje o dve različite teme. Najpre, gledajući infografiku o postignutim rezultatima, razmišljao sam o različitim konceptima za definisanje i predstavljanje rezultata. Sa druge strane, čitajući brošuru – posebno deo o Poglavlju 2 programa „Evropa za građane i građanke“ čiji je prioritet demokratski angažman i građansko učešće – promišljao sam o merenju uspešnosti inicijativa koje se bave učešćem građana u procesima donošenja odluka. Obzirom da se radi o, po mom mišljenju, jako zanimljivim i aktuelnim temama, odlučio sam da kroz ovaj i sledeći tekst kažem nešto o njima.
Rezultat kao promena ili rezultat kao realizovana aktivnost?
Infografika o rezultatima Srbije u programu „Evropa za građane i građanke“ za 2013. godinu, koju je Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom podelila na Tviteru, zapravo je ono što bi na engleskom govornom području nazvali „factsheet“, odnosno pregled važnih ili zanimljivih činjenica o određenoj temi. Tako nas ona informiše o aktivnostima Kancelarije koje se tiču ovog programa, a uz to nam i predstavlja podatke o nivou uspešnosti projekata iz Srbije u našoj debitantskoj godini u programu „Evropa za građane i građanke“. Ipak, mene je ova infografika, valjda zbog načina na koji je predstavljena, navela na razmišljanja o konceptualnim razlikama u poimanju rezultata naših intervencija.
Naime, o rezultatima određene razvojne politike, programa ili projekta možemo govoriti na više nivoa. Savremeni koncept upravljanja u javnom i civilnom sektoru fokusiran je pre svega na rezultate koji se odnose na promene u ponašanju, praksi, vrednostima, institucionalnim okvirima i sl. Praktično, govorimo o promenama koje nisu prosti zbir naših aktivnosti i najčešće se u svom punom obimu dešavaju posle izvesnog vremena (neretko nakon završetka naše intervencije) i pod uticajem više faktora. Za ovu vrstu rezultata se u našem jeziku koristi termin „ishod“, dok je to na engleskom „outcome“. Predstavljajući rezultate na ovom nivou mi zapravo odgovaramo na pitanje čemu služe naši programi i projekti, odnosno šta je to što smo njima želeli da postignemo.
Tradicionalniji pristup rezultatima fokusiran je na neposredne proizvode naših aktivnosti. Na engleskom se za ovaj nivo rezultata koristi termin „output“, a neretko se opisuju kao „sve što se može kupiti ili izgraditi“. Tako, prezentujući svoje rezultate na ovom nivou, mi govorimo o broju događaja koje smo organizovali, o broju ljudi koji su prisustvovali tim događajima, o broju i vrsti opreme koju smo kupili i podelili i sl. Ovi podaci naravno nisu nevažni, ali nam oni pre svega daju informacije o implementaciji i potrošnji budžeta, a gotovo nam ništa ne govore o razlozima za realizaciju naše intervencije.
A šta je svrha projekata koji će se u Srbiji realizovati u okviru programa „Evropa za građane i građanke“, odnosno kakve rezultate od njih očekujemo? Sudeći po ciljevima programa oni bi trebalo da doprinesu boljem razumevanju Unije, njene istorije i različitosti, te da promovišu evropsko građanstvo i unaprede demokratsku i građansku participaciju. Nadamo se da će ovi i svi budući projekti u okviru ovog programa u tome i uspeti. A ako bude interesovanja, neko će se već naći da kroz evaluaciju dokumetuje rezultate ovih projekata, odnosno promene kojima su oni doprineli.
Milutine,
veliko Vam hvala na komentaru. Priča je odlično ilustuje razliku u pristupima kada smo usmereni na aktivnosti i kada težimo promeni.
Pozdrav,
Ivan
@evaluacija
vrednovanje, nadgledanje, učinak, usredsređen, predstavljanje, sprovođenje, učešće
Materijal koji obrađuje ovu temu u kome sam učestvovao je na adresi
http://scout.org/node/6313
Možda bude od koristi