• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

30
DEC
2013

Da te pitam?

Tags : cilj, efektivnost, efikasnost, evaluacija, intervencija, javna politika, logika, pitanje, program, projekat, resursi, rezultat, znanje
Posted By : Evaluacija
Comments : 0

Svrha svake evaluacije je da daje odgovore na određena, jasno definisana pitanja o našem planiranom, tekućem ili završenom projektu, programu ili politici. Bez obzira na sektor u kome se sprovodi ili na obim intervencije koju procenjuje, evaluacija je uvek bazirana na pitanjima. U literaturi se čak možemo sresti sa konstatacijom da su pitanja srž evaluacije. Tek pošto definišemo pitanja na koja evaluacijom želimo da dobijemo odgovore, određujemo na koji način, odnosno uz pomoć kojih metoda ćemo na postavljena pitanja odgovoriti.

upitajKoja ćemo i kakva pitanja postaviti u evaluaciji zavisi od više faktora i to pre svega od: svrhe evaluacije; vrste informacija do kojih se želi doći evaluacijom; zahteva i potreba naručioca evaluacije, ali i drugih zainteresovanih strana; potencijalnih korisnika evaluacije (evaluatori se uvek nadaju da će neko praktično iskoristiti informacije do kojih se došlo evaluacijom, što na žalost često nije slučaj), itd. Ipak, bez obzira na sve ove faktore i specifičnosti koje svaka evaluacija nosi sa sobom, evaluaciona teorija i praksa prepoznaju tri osnovne vrste informacija do kojih dolazimo evaluacijom, odnosno tri osnovna (neki bi čak rekli i suštinska) pitanja na koja nam evaluacija donosi odgovare:

Da li radimo pravu stvar? Ovo je tzv. strateško pitanje u evaluaciji kojim preispitujemo da li naš projekat, program ili politika imaju smisla. U praktičnom smislu ovde anlaiziramo relevantnost i logiku intervencije; i uz to preispitujemo da li su naši ciljevi i očekivani rezultati jasni i realni.

Da li stvari radimo na pravi način? Ovim pitanjem sagledavamo operativni aspekt intervencije, pre svega njenu efektivnost i efikasnost. Ono nam otkriva detalje koji se tiču implementacije intervencije; da li su i u kojoj meri ostvareni zacrtani ciljevi; kako su korišćeni resursi; na koji način su zainteresovane strane uključene u planiranje i relizaciju intervencije itd. Plemenit cilj, dobra ideja ili relevantna intervencija nisu same po sebi garant da njihovom ostvarenju težimo na pravi način. Odgovarajući na pitanje „Da li stvari radimo na pravi način?” mi zapravo iznova promišljamo o našoj organzaciji rada, o samom procesu i koracima koje smo preduzali, odnosno o okruženju u kome intervenciju sprovodimo.

Šta smo naučili? Pitanje znanja je svakako jedno od suštinskih u evaluaciji. Ono nas upućuje na sagledavanje eventualnih alternativnih pristupa i drugačijih metoda za postizanje istih rezultata; na promišljanje o tome šta funkcioniše a šta ne, i pod kojim uslovima; na analizu pouka koje smo izvukli; te na inkorporiranje naučenih lekcija.

Evaluacija je umetnost postavljnja pitanja. Ma kakve kvantitativne i kvalitativne metode koristili za prikupljanje kredibilnih, verodostojnih i nepristrasnih odgovora na naša pitanja, ma kako bili utemeljeni u nauci i struci, ma koliko bili vešti i imali iskustva, ništa ne može ispraviti štetu napravljenu na samom početku evaluacije postavljanjem lošeg pitanja.

idi na vrh

Autor fotografije je Duncan Hull

Podeli

Ostavi komentar Poništi odgovor

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika konferencija kriterijum monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.

Skorašnji komentari

  • Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev na Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore
  • bojan radej na Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke