• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

06
MAR
2014

Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore

Tags : evaluacija, evaluator, intervencija, javna politika, monitoring, program, projekat, promena, trening, uspeh, znanje
Posted By : Evaluacija
Comments : 1

„Baš se radujem evaluaciji svog projekta“ – ovo je rečenica koju verovatno niko nikad nije izgovorio, bar ne da ja znam. Zašto? Za takvo stanje stvari postoji više razloga, u najkraćem, radi se o strahovima da ćemo nakon evaluacije ostati bez posla ili bez para, a možda i bez oba. Evo šta to konkretno znači.

Najpre, čovek po svojoj prirodi nije oduševljen idejom da neko dođe i proverava, odnosno procenjuje njegov rad. Ma kako bili strahsigurni u sebe, strah od ishoda takve provere/procene uvek unosi dozu nervoze. Tako, planeri i realizatori javnih politika, programa i projekata na evaluaciju gledaju pre svega kao na nužno zlo, neprijateljsku aktivnost koja ima za zadatak da otkrije sve slabosti njihove intervencije i/ili njih samih. Strah od evaluacije zapravo je bojazan da će: (1) neko od članova tima čiji se projekat/program evaluaira biti označen kao slaba ili čak najslabija karika intervencije; (2) evaluacijom biti predloženo smanjenje sredstava ili potpun prekid intervencije.

I u jednom i u drugom slučaju evaluacija se dovodi u vezu sa neizvesnom budućnošću. Ovi strahovi su naročito izraženi u civilnom sektoru gde sa jedne strane zaposlenje i plata u najvećoj meri zavise od projekata, a sa druge strane smanjanje ili ukidanje fondova direktno utiče na rad čitave organizacije.

Kolko su ovi strahovi opravdani? Ne znam. Verovatno bi najprecizniji  odgovor bio – zavisi od situacije do situacije. Ipak, ovde bih istakao nekoliko stvari koje bi mogle pomoći da se postojeći strahovi od evaluacije svedu na razumnu meru ako je tako nešto uopšte moguće.

Savet za organizacije #1: Investirajte u opšte M&E treninge za svoje zaposlene

Evaluaciju pre svega treba razumeti na opštem nivou – čemu služi, zašto je važna, ko ima koristi od evaluacije, na koji način ona može unaprediti naš rad itd. Evaluacija je danas jako razvijena disciplina sa veoma razvijenom teorijom i praksom. Da bismo preobrodili ili bar ublažili strah od evaluacije važno je makar razumeti njene osnovne postulate.

Savet za organizacije #2: Izgradite interni M&E sistem

Organizacije sa izgrađenim internim sistemom za monitoring i evaluaciju uče na svojim uspesima i greškama, donose odluke na osnovu činjenica o tome šta funkcioniše a šta ne, i uz to, grade okruženje u kome je preispitivanje odluka prirodna stvar. U takvoj atmosferi dolazak eksternog evaluatora ne stvara veliki pritisak na članove tima.

Savet za evaluatore #1: Objasnite zašto ste došli

Svaka evaluacija ima svoju svrhu, cilj i pitanja na koja mora da odgovori. Ta pitanja se svakako tiču projekta i njegovih dometa, ali ne značiobajsnjenje baš uvek da od toga zavisi buduće finansiranje. Kakav god bio slučaj recite zašto ste došli, šta se od vas očekuje, ko će i na koji način koristiti rezultate evaluacije. Otvorenost prema članovima tima čiji se projekat evaluira i njihovo uključivanje u evaluaciju će svakako sa jedne strane smanjiti tenziju, a sa druge doprineti kvalitetu same evaluacije.

Zaključak? Pa zaključak je da su strahovi od evaluacije naša realnost, ali i da je to pitanje kojim se ne bavimo dovoljno. Za početak, važno je biti načisto da evaluacija nije ni revizija, a ni procena rada zaposlenih. Uz to, svrha evaluacije nije ni da grozničavo traži propuste, već da kroz zaključke, naučene lekcije i preporuke gradi kapacitete svih zainteresovanih strana. I za kraj, odgovor je – da, ima života nakon evaluacije. Provereno.

idi na vrh

U tekstu korišćene fotografije sa Flickr naloga Doki Park, Stuart Anthony i Anita Borg Institute

Podeli

One Comment

  1. Pingback: Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev

Ostavi komentar Poništi odgovor

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika konferencija kriterijum monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Three Layers of Learning: The Practitioner’s View 2. Januara 2023.
  • A quick note on the Evidence Standards and Quality of Evidence Workshop 2. Decembra 2022.
  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Three Layers of Learning: The Practitioner’s View 2. Januara 2023.
  • A quick note on the Evidence Standards and Quality of Evidence Workshop 2. Decembra 2022.
  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.

Skorašnji komentari

  • Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev na Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore
  • bojan radej na Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke