Kriterijumi za evaluaciju razvojnih projekata programa i politika
Kao što smo već pisali u prethodnom postu, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je ponudila danas najšire prihvaćenu definiciju evaluacije razvoja. Ova definicija posebno podvlači kriterijume na osnovu kojih procenjujemo kvalitet i uspešnost razvojnih projekata, programa i politika. U ovom blogu ćemo se kratko osvrnuti na ovih pet osnovnih kriterijuma*.
Relevantnost
Bez obzira u kom trenutku radimo evaluaciju projekta, programa ili politike (pre njihovog početka, u toku relaizacije ili na samom kraju) veoma je važno utvrditi da li su intervencija, postavljeni ciljevi i očekivani rezultati u skladu sa potrebama ciljne grupe i samih korisnika; potrebama i prioritetima države, regiona ili opštine u kome se intervencija sprovodi; i svakako u skladu sa definisanim strategijama i planovima svih aktera koji rade na realizaciji date intervencije.
Efektivnost
Sagledavajući projekat, program ili javnu politiku kroz ovaj kriterijum mi zapravo procenjujemo u kojoj meri su postavljeni razvojni ciljevi dostignuti, odnosno ostvareni. Pored nivoa ostvarenosti ciljeva, evaluaciona pitanja koja procenjuju efektivnost sagledavaju i sve faktore koji bilo pozitivno, bilo negativno utiču na ostvarenje postavljenih ciljeva.
Efikasnost
Ovo je tzv. ekonomski kriterijum razvoja. Njime se procenjuje odnos uloženih resursa i ostvarenih rezultata. Naročito se ispituju alternativni pristupi, odnosno da li se intervencija u poređenju sa drugim mogućim načinima za ostvarenje istih rezultata pokazala kao najisplativije rešenje. Praktično, efikasnost možemo razumeti kao meru ekonomičnosti našeg projekta, programa odnosno politike.
Uticaj
Kada govorimo o uticaju, mi zapravo sagledavamo sve pozitivne i negativne dugoročne efekte koji su nastali kao direktan ili indirektan rezultat našeg projekta, programa ili politike. Ovde treba voditi računa i uzeti u obzir i planirane i neplanirane efekte. Ove efekte, bez obzira da li su pozitivni ili negativni, direktni ili indirektni, planirani ili neplanirani; treba razumeti kao društvene, politčke, ekonomske, ekološke, itd. promene koje doprinose ili ometaju razvoj u sredini u kojoj se intervencija sprovodi.
Održivost
Procenjujući održivost mi zapravo procenjujemo da li će i u kojoj meri koristi (u smislu pozitivnih promena) nastale usled projekta, programa ili politike opstati nakon što donatori prestanu da finansiraju konkretnu intervenciju.
Na kraju valja napomenuti da ovih pet kriterijuma nisu jedini kriterijumi oko kojih treba bazirati evaluaciju. Koji će kriterijumi biti u fokusu, da li navedenih pet, da li samo neki od njih ili pak neki drugi kriterijumi zavisi pre svega od same intervencije, svrhe evaluacije i pitanja na koja želite da dobijete odgovore.
* Materijal korišćen za pisanje ovog bloga možete naći ovde i ovde. Definicije korišćene u ovom tekstu bazirane su na priloženim dokumentima ali nisu njihovi zvanični prevodi.