Povezivanje i osnaživanje – dve reči za projekat „Ka jačanju kapaciteta za evaluaciju u Republici Srbiji“
Jedna od osnovnih uloga evaluacije svakako je da informiše donosioce odluka o tome šta funkcioniše, a šta ne, u kojoj meri i zbog čega. Ova funkcija evaluacije posebno dobija na značaju kada su u pitanju javne politike kojima država, odnosno njeni predstavnici, koristeći javne finansije i druge javne resurse, uređuju najrazličitije aspekte života jednog društva. Značaj evaluacije za unapređenje javnih politika jeste tema koja je u stručnoj javnosti prisutna već decenijama, a njome se sa jednakim žarom bave kako razvijene, tako i zemlje u razvoju. Naime, danas više nije pitanje da li evaluacija ima svoju ulogu u kreiranju javnih politika. Savremena teorija i praksa na ovo gledaju kao na aksiom. Pitanja na koja sada tražimo odgovore jesu metodološke prirode i idu u susret dinamičnim i kompleksnim odnosima izmedju građana i donosilaca odluka, teorije i prakse, pojedinca i društva, globalnih i lokalnih prioriteta.
Uprkos ovim globalnim tendencijama, uloga i dometi evaluacije u stvaranju kvalitetnijih javnih politika razlikuju se od dražve do države. Tranzicione zemlje poput Srbije su još uvek na nivou pionirskih pokušaja sistemskog uključivanja evaluacije u sferu javnih politika. Upravo na tom tragu, svesni opštih trendova u evaluaciji ali i konteksta u kome rade, Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije (APES) i Slovenačko društvo evaluatora (SDE) započeli se realizaciju projekta „Ka jačanju kapaciteta za evaluaciju u Republici Srbiji“. Radi se o kratkom i nepretencioznom projektu koji je finansiran od strane Međunarodne organizacije za saradnju u evaluaciji (IOCE), a kojim se kroz umrežavanje i osnaživanje kapaciteta želi ojačati evaluatorska scena u Srbiji. Zapravo, baš te dve reči – povezivanje i osnaživanje – leže u samoj srži ovog projekta. Evo i zašto.
Povezivanje
Projekat „Ka jačanju kapaciteta za evaluaciju u Republici Srbiji“ ima za cilj povezivanje na više nivoa. Najpre, možemo govoriti o povezivanju unutar zajednice evaluatora u Srbiji koje je u ovom trenutku na niskom nivou i odvija se tek sporadično i na bazi ličnih poznanstava. Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije želi da promeni stvari u ovoj sferi, ojača strukovnu povezanost i svakako doprinese uspostavljanju profesionalnih i etičkih standarda u evaluaciji. Ovaj projekat je naravno tek inicioni korak na tom putu, ali kao i u svemu drugom, od nečeg treba krenuti. Pored unutarstrukovnog, projekat teži i povezivanju sa najvažnijim zainteresovanim stranama van zajednice evaluatora, a to su pre svega nosioci javnih politika i predstavnici civilnog sektora. U tom smislu, predstavnici APESa i SDEa će imati niz susreta sa predstavnicima različitih ministarstava, vladinih agencija i kancelarija, kao i sa predstavnicima civilnog sektora. Najzad, samo učešće partnera iz Slovenije, kao i planirani susreti sa kolegama iz Makedonije na marginama ovog projekta, svakako govore o značaju regionalnog povezivanja.
Osnaživanje
Povezivanje već samo po sebi doprinosi osnaživanju. Naime, možemo očekivati da će zahvaljujući povezivanju sa najvažnijim stejkholderima Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije iz projekta izaći organizaciono snažnija i vidljivija. Ovo ne samo da je važno za rad asocijacije već i za pozicioniranje evaluacije kao specifične i samosvojne funkcije u životnom ciklusu jednog projekta, programa, odnosno javne politike. Uz to, projektom je predviđen i transfer znanja – radionica na kojoj će Slovenačko društvo evaluatora predstaviti metod horizontalne evaluacije, odnosno horizontalni pristup planiranju i proceni efekata javnih politika. Radi se o metodu koji ide u susret novim zahtevima u programiranju i evaluaciji EU fondova, što svakako predstavlja nadolazeći izazov kako za kreatore javnih politika, tako i za evaluatorsku zajednicu u Srbiji. Najzad, razmena iskustava sa kolegama iz regiona odlična je prilika da se saslušaju njihove naučene lekcije i izbegnu „dečije bolesti“ u razvoju profesionalnog udruženja evaluatora.
Projekat „Ka jačanju kapaciteta za eveluaciju u Republici Srbiji“ svakako neće doneti epohalne promene. U februaru, kada se projekat završava, Srbija će još uvek biti daleko od sistemskog uključivanja evaluacije u sferu javnih politika, a stvaranje snažne asocijacije evaluatora će biti tek nešto više od ideje posvećenih entuzijasta. Ipak, ukoliko bismo, makar mentalno, razradili teoriju promene koja vodi ovim rezultatima, aktivnosti obuhvaćene ovim projektom bi svakako bile njen deo. U tom smislu, ovaj projekat jeste iskorak. Mali, ali važan iskorak koji teba podržati. Makar i samo širenjem vesti o njemu.
Fotografije preuzete sa Flickr naloga Colleen McMahon