Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika
Jedan od prvih tekstova koje sam napisao na ovom blogu bio je osvrt na kriterijume za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika. Kao i ostali tekstovi iz tog perioda, on je trebalo da predstavi ključne termine i koncepte u monitoringu i evaluaciji. Danas, gotovo pet godina nakon ovog teksta, pokrenuta je globalna inicijativa za reviziju kriterijuma za evaluaciju i svi smo pozvani da učestvujemo u ovom procesu.
Kriterijumi za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika proizašli su iz principa za menadžment razvojne pomoći koje je još početkom devedestih godina dvadestog veka usvojio OECD/DAC. Same definicije kriterijuma kakve danas poznajemo nisu promenjene već petnaestak godina i široko su prihvaćene u svetu evaluacije. Zaista, relevantnost, efektivnost, efikasnost, uticaj i održivost su kriterijumi kojima su se dominantno rukovodili evaluatori širom sveta u poslednje dve decenije.
Međutim, dinamični dvadeset prvi vek doneo je mnoge promene koje su značajno uticale na pristup planiranju, realizaciji i evaluaciji razvojnih programa i politika. Sve je jasnije da živimo u svetu kompleksnih socijalnih, političkih i ekonomskih odnosa koji na najrazličitije načine utiču na živote svih nas, a pogotovu na mogućnosti i perspektive najranjivijih društvenih grupa. Svesne ovih promena, međuzavisnosti i kompleksnosti društvenih interakcija, teorija i praksa već godinama upozoravaju da postojeći kriterijumi za evaluaciju razvojnih intervencija nisu dovoljni. Brojne diskusije kojima sam i sam prisustvovao, te debate i tekstovi koji su dostupni na internetu (npr. ovde ili ovde) nedvosmisleno ukazuju da mnoge aspekte i efekte mera usmerenih na npr. borbu protiv siromaštva, nejednakosti, socijalne isključenosti ili diskriminacije nije moguće na pravi način vrednovati kroz postojeći okvir.
Kao odgovor na ove zahteve, OECD/DAC je pre mesec dana pokrenuo široke konsultacije za reviziju kritrijuma za evaluaciju. Proces će trajati do kraja godine a obuhvatiće debate u okviru evaluatorskih konferencija, tribina i seminara, a pored toga i onlajn anketu kroz koju svi zainteresovani mogu da podele svoj stav.
Poslednjih nekoliko godina, na području Zapadnog Balkana sve je više profesionalaca koji se bave monitoringom i evaluacijom. Verujem da bi specifičnosti i iskustva iz ovog regiona mogla da daju vredan doprinos procesu revizije kriterijuma za evaluaciju. Na nama je samo da ne budemo lenji i podelimo svoje mišljenje.