• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

22
DEC
2015

Da li su monitoring i evaluacija bespotrebno smaranje?

Tags : evaluacija, evaluaciona kultura, evaluation, Itad, monitoring, vrednovanje
Posted By : Evaluacija
Comments : 0

Verujem da bi velika većina koleginica i kolega koji se bave planiranjem i/ili implementacijom razvojnih, odnosno humanitarnih intervencija potvrdno odgovorilo na ovo pitanje. Iako se ne bih složio sa njima, priznajem da razumem takav njihov stav. Jednostavno, Evaluacija Smoriskustvo mi govori da u većini organizacija monitoring i evaluacija nemaju jasno definisan status. On se kreće u rasponu od deklarativnog veličanja koje je potkrepljeno nizom praznih opštih mesta, do praktičnog otaljavanja i guranja na marginu. Na zahtev da se monitoringom prikupljaju podaci koji izlaze iz ustaljenog okvira – broj korisnika/broj usluga – mahom se gleda kao na preterivanje i oduzimanje vremena od nekih važnijih i pametnijih stvari. Sa druge strane, evaluacija gotovo nikada nije dobrodošla, odnosno ona dolazi na dnevni red tek ako je to neizbežno. Najzad, u većini slučajeva zaposleni nemaju preciznu ideju čemu služe prikupljeni podaci, te ko bi ih i u koju svrhu mogao koristiti.

Mislim da upravo na ovom mestu nastaje problem. Da bi se monitoring i evaluacija otrgli od etikete „bespotrebno smaranje“ potrebno ih je demistifikovati, zatim vrednosno odrediti i najzad inkorporirati u kulturu organizacije. U praktičnom smislu, tu ispraznu sintagmu trebalo bi pretočiti u svima razumljiv i svrishodan alat. Međutim, čiji je to zadatak? Ko bi u jednoj organizaciji ili instituciji trebalo da predvodi izgradnju evaluacione kulture i da insistira na prikupljanju kredibilnih i verodostojnih podatka, odnosno na njihovoj upotrebi?

Odgovor na ovo pitanje dao je Rob Lojd u svom članku, odnosno u seriji postova pod nazivom „Making Results Systems Work“ koje možete pročitati na Itadovom blogu ovde, ovde i ovde. Prema njegovim rečima, ključnu ulogu u izgradnji evaluacione kulture* ima menadžment koji svoju posvećenost ovom cilju iskazuje kroz četiri pravca delovanja, i to:

1. Slanjem jasne i nedvosmislene poruke da su merenje i vrednovanje postignutog od suštinske važnosti za organizaciju;

2. Permanentnim zahtevima za prikupljanjem podataka o rezultatima, uspesima i neuspesima organizacije;

3. Adekvatnom alokacijom resursa za poslove monitoringa i evaluacije, a kako bi prethodno navedeni zahtevi, ideje i nazori zaživeli u praksi;

4. Upotrebom prikupljenih podataka za donošenje činjenično utemeljenih zaključaka i odluka (programskih i strateških).

Prema Lojdu, a ja se ovde svakako slažem sa njim, ovako praktikovana posvećenost izgradnji evaluacione kulture (od strane menadžmenta) daje snažan podstrek čitavoj organizaciji da monitoringu i evaluaciji pristupi kao suštinski važnim funkcijama.

Sa druge strane, ukoliko rukovodstvo nije iskreno u svojim namerama, te se prikupljanje podataka, merenje i vrednovanja postignutog  ne podstiču i ne ugrađiuju u kulturu organizacije, gotovo je sigurno da će kolege na monitoring i evaluaciju gledati kao na bespotrebno smaranje. I tu ih u potpunosti razumem.

Idi na vrh

*Lojd ne govori eksplicitno o evaluacionoj kulturi već o sistemskoj fokusiranosti na rezultate. Ipak, ukoliko sagledamo sadržaj ova dva termina/koncepta jasno je da ih je moguće poistovetiti

Idi na vrh

Fotografija preuzeta sa Flickr naloga Voluntary Amputation

Podeli

Ostavi komentar Poništi odgovor

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika konferencija kriterijum monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.

Skorašnji komentari

  • Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev na Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore
  • bojan radej na Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke