• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

12
AVG
2014

Evaluacija učešća građana – inspirisan tvitom drugi deo

Tags : donošenje odluka, evaluacija, evaluator, intervencija, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom, participacija, proces, program, projekat, Učešće gradjana, uspeh
Posted By : Evaluacija
Comments : 0

Ovaj tekst, baš kao i prethodni inspirisan je tvitom Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom o rezultatima Srbije u programu „Evropa za građane i građanke“ za 2013. godinu. U prethodnom tekstu sam pisao o konceptualnim razlikama u poimanju rezultata, a ovde ću se pak, kao što sam i najavio, osvrnuti na temu koja me posebno interesuje, a to je  merenje uspešnosti, odnosno evaluacija inicijativa koje se bave učešćem građana u procesima donošenja odluka.

Jedan od ciljeva programa „Evropa za građane i građanke“ fokusiran je na unapređenje demokratske i građanske participacije, a čitavo Poglavlje 2 programa posvećeno je upravo ovoj temi. Evropa za građaneValja napomenuti da program „Evropa za građane i građanke“ nije jedini instrument za podršku civilnom i javnom sektoru u Srbiji (i ne samo u Srbiji) koji kao prioritet navodi povećanje učešća građana u procesima donošenja odluka. Šta više, možemo reći da se radi o jednoj veoma aktuelnoj temi. Tokom nekoliko poslednjih godina, IPA fondovi EU, USAID, UN, brojne ambasade, fondacije i međunarodne organizacije podržale su na desetine projekata usmerenih na promociju i unapređenje mogućnosti za građansku participaciju. Radi se o projektima koji su na najrazličitije načine promovisali i/ili inicirali dijalog između donosioca odluka i građana. Međutim, nameće se pitanje, koliko su ovi projekti bili uspešni? Kako uopšte meriti uspeh inicijativa koje se bave unapređenjem učešća građana?

Da bismo odgovorili na ova pitanja, najpre moramo biti svesni razloga zbog kojih smo se odlučili za takav projekat. Participacija kao proces nije sama sebi cilj, tako da činjenica da se ona desila nije dovoljna. Naime, projekti građanske participacije bi trebalo da doprinesu nekim promenama. Ove promene se mogu desiti u samom procesu participacije i načinu na koji se on sprovodi; zatimu u nivou uticaja koji građani imaju na donosioce odluka, i najzad, možemo ih videti kao promene u samom okruženju, odnosno ambijentu u kome se participacija dešava.

Proces – Kao što sam već napomenuo, participacija nije sama sebi cilj, a to što se ona desila ne znači puno. Osnovno pitanje u proceni participativnog procesa jeste – ko je i na koji način bio uključen? Citizens participation 1Principi na kojima počiva kvalitetan participativni proces svakako su adekvatno i pravovremeno informisanje, dvosmerna komunikacija i dobro rukovođenje procesom. Iz perspektive evaluacije, ja bih ovome dodao još i dostupnost samog procesa, njegovu otvorenost za različite aktere i inkluzivnost. Naime, evaluator bi, neizostavno, trebalo da analizira u kojoj meri je čitav proces osnažio i dao glas građanima iz onih društvenih grupa koje inače nisu dovoljno zastupljene. Da li su stari, ljudi sa sela, osobe sa invaliditetom, pripadnici manjinskih zajednica i svi drugi na koje će odluka jednako ili još i snažnije uticati, imali mogućnosti da iznesu svoje ideje, mišljenja, predloge i potrebe?

Donošenje odluke – Rečenica – Ja učestvujem, ti učestvuješ, oni odlučuju – odlično ilustruje najveći izazov u participativnom procesu. To što je građanima data šansa da iskažu svoje mišljenje, ne znači da su oni realno imali uticaja na odluku. Ovo naravno obesmišljava čitav proces i baš iz tog razloga treba pocenjivati da li i u kojoj meri donosioci odluka uopšte uzimaju u obzir glas građana. Na taj način, evaluacija postaje alat građana kojim oni prate rad donosilaca odluka i nakon samog participativnog procesa.

Okruženje/ambijent – Promene u okruženju, odnosno ambijentu u kome se participacija dešava svakako su rezultat kome bi trebalo da teži svaka inicijativa koja se bavi građanskom participacijom. gradjani ne znaju koilika je njihova mocOvde pre svega govorimo o promenama u institucionalnim okvirima i unapređenju participativne kulture. Jedan od osnovnih problema projektno finansiranih aktivnosti jesu uspesi kratkog daha. Tako se srećemo sa ad hok participacijom, odnosno participativnim procesima koji se nikada nisu ponovili iako su njima svi bili zadovoljni. Na nivou okruženja, evauator bi trebalo da posmatra da li je participacija kao način donošenja odluka zaživela; da li li su sada dostupni mehanizmi za participaciju koji su prihvaćeni i od strane građana, i od strane donosilaca odluka, a koji se pri tom i koriste. Uz to, posmatrajući okruženje, evaluatori bi trebalo da analiziraju odnose između građana i donosilaca odluka. Da li je došlo do promene u njhovom odnosu, da li je izgrađeno poverenje, te da li građani osećaju da imaju moć da utiču na donosioce odluka, samo su neka od pitanja koja treba imati na umu.

Praktično govoreći, ja meru uspeha inicijativa koje se bave učešćem građana u procesima donošenja odluka vidim na liniji: kvalitet i inkluzivnost procesa – nivo uticaja na samu odluku – unapređenje institucionalnog okvira i participativne kulture. Šta vi mislite?

Vrati se na vrh

Fotografija korišćena u tekstu preuzeta sa Flickr naloga JM Palacious

Podeli

Ostavi komentar Poništi odgovor

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika konferencija kriterijum monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.

Skorašnji komentari

  • Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev na Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore
  • bojan radej na Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke