• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

01
APR
2014

Kako ćemo znati da li se u Srbiji 2016. godine živi bolje nego danas?

Tags : Aleksandar Vučić, evaluacija, javna politika, pokazatelj, procena, rezultat, Srbija, uspeh, Vlada Republike Srbije, vrednovanje
Posted By : Evaluacija
Comments : 1

Mediji su juče su preneli vest u kojoj nam, verovatni mandatar nove Vlade, Aleksandar Vučić poručuje da će se u Srbiji već za dve godine živeti bolje. Ova vest komentarisana je na najrazličitije načine, naravno, u zavisnosti od pozicije koju na političkom spektru zauzimaju i brane sami komentatori. U duhu ovog bloga, ja bih se na ovu izjavu osvrnuo pre svega iz perspektive monitoringa i evaluacije.

Već sam pisao o zahtevima savremene teorije i prakse da o promenama kojima teže naši projekti, programi i politike uvek govorimo kao o jasno definisanom i merljivom stanju. Vlada_Srbije_logo Naime, da bismo znali da li je do promene došlo, moramo najpre znati kako to novo, promenjeno stanje kome težimo izgleda, a uz to, moramo utvrditi i parametre koji će nam pomoći da tu promenu izmerimo. Ovaj pristup jednako važi kako za projekte i programe civilnog sektora, tako i za javne politike svih nivoa, pa samim tim i za politku Vlade.

Floskula „živeti bolje“ koja nas već decenijama prati kroz izborna i postizborna obećanja realno ne znači ništa. Tek njenom operacionalizacijom, kroz postavljanje jasno definisanih i merljivih ciljeva kojima se teži, možemo govoriti o odgovornom vođenju politike. Konkretno, sintagmu „živeti bolje“ treba kvantitativno i/ili kvalitativno definisati. Naime, prvo pitanje koje se ovde nameće jeste – Kako ćemo znati da se u Srbiji živi bolje? Koji su to realni pokazatelji koji će nam dati odgovor na ovo pitanje? Strategija ziveti bolje final Da li je to porast bruto društvenog proizvoda, manja stopa nezaposlenosti, realno veće plate i penzije ili nešto možda sasvim treće? Čak i kada se odrede indikatori kojima ćemo pratiti boljitak, moramo znati i koje su to ciljane vrednosti i stanja kojima Vlada teži, odnosno želi da ih dostigne do 2016. godine. Tek kada je željena promena ovako definisana, možemo govoriti o uspehu ili neuspehu politike koju je Vlada vodila. U suprotnom, maglovita obećanja su odličan okvir za veličanje bilo kog rezultata.

Na žalost, merljivost promena kojima se teži nije jača strana javnih politika u Srbiji. Uz to, monitoring i evaluacija koji bi pratili, ocenjivali i vrednovali definisane javne politike shvataju se olako i ne posvećuje im se dovoljna pažnja. Ubedljiva parlamentarna većina i autoritet samog mandatara odlična su startna pozicija za promenu ovog modela. Da li će nova Vlada načiniti iskorak u ovom smeru ostaje da vidimo. U svakom slučaju, ukoliko nas zanima da li su i u kojoj meri javne politike bile uspešne, na nama je, za početak, da od nosilaca vlasti na svim nivoima tražimo da promene kojima ove javne politike teže budu jasno i merljivo definisane.

Podeli

One Comment

  1. Natasa 1. Aprila 2014. at 2:14 pm Reply

    Zanimljiv text.

Ostavi komentar Poništi odgovor

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika konferencija kriterijum monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.

Skorašnji komentari

  • Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev na Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore
  • bojan radej na Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke