Međunarodna godina evaluacije i gde smo mi u tome?
Da li ste znali da je 2015. godina proglašena Međunarodnom godinom evaluacije? Šta mislite, koji je najbolji način da se ovaj globalni događaj obeleži i kod nas? Imate li neki predlog? Za početak, pogledajmo šta je zapravo pokretačka ideja Međunarodne godine evaluacije, možda vas to inspiriše da se priključite.
Inicijativa za proglašenje 2015. godine Međunarodnom godinom evaluacije pokrenuta je pre nekoliko godina, a definitivno je artikulisana na Trećoj međunarodnoj konferenciji o nacionalnim kapacitetima za evaluaciju koja je održana u Sao Paolu (Brazil) 2013. godine. U osnovi ideje o Međunarodnoj godini evaluacije leži želja za stvaranjem ambijenta u kome će se negovati evaluaciona kultura, prepoznati značaj evaluacije, a njene preporuke i zaključci koristiti za kreiranje javnih politika koje će biti ne samo relevantne, efikasne i efektivne, već i rodno odgovorne i zasnovane na pravičnosti.
Izbor 2015. godine nije nimalo slučajan. Naime, tada se završava implementacioni vremenski okvir određen za ostvarenje zacrtanih Milenijumskih ciljeva. Međunarodni akteri posvećeni globalnom razvoju uveliko razgovaraju o tzv. „post 2015 agendi“. Sada je već gotovo sigurno da će novi globalni ciljevi održivog razvoja – u duhu Pariske deklaracije, Agende iz Akre i preporuka iz Busana – biti praćeni i zahtevom za razvojem temeljnih nacionalnih sistema za monitoring i evaluaciju. Ovo će biti dodatno promovisano nizom događaja u okviru Međunarodne godine evaluacije, a podržano od aktera sa svih meridijana. Očekuje se da u toku 2014. godine Generalna skupštine Ujedinjenih Nacija usvoji rezoluciju o Međunarodnoj godini evaluacije i time ovom događaju i formalno da globalni karakter. Obeležavanje Međunarodne godine evaluacije najavile su sve UN agencije, OECD, mnoge međunarodne razvojne agencije, vlade desetina država, kao i nacionalna i regionalna udruženja i asocijacije evaluatora iz čitavog sveta. Čitav proces koordiniran je od strane EvalPartners – globalnog partnerstva za izgradnju i jačanje nacionalnih kapaciteta za evaluaciju. Najavljene aktivnosti obuhvataju lokalne, nacionalne, regionalne i međunarodne konferencije; treninge i radionice za javni i civilni sektor; promotivne dane i nedelje evaluacije; rad na izgradnji novih i unapređenju postojećih sistema za monitoring i evaluaciju na nivou organizacija, ministarstava ili čak čitavih država. Praktično, 2015. godina će biti iskorišćena za izgradnju kapaciteta zainteresovanih strana i podizanje svesti o značaju evaluacije kako kod opšte javnosti tako i kod donosioca odluka, odnosno planera i realizatora projekata, programa i javnih politika.
A gde smo mi u ovoj priči? Da li su u Srbiji ili regionu evaluacija i Međunarodna godina evaluacije teme o kojima se govori? Na žalost, ne. Vrednosti evaluacije nisu dovoljno prepoznate, a civilni i javni sektor na evaluaciju gledaju kao na usputnu aktivnost ili nužno zlo nametnuto od strane donatora. Možda je upravo Međunarodna godina evaluacije pravi trenutak da na ovom polju promenimo nešto i evaluaciji šriom otvorimo vrata svojih organizacija i institucija. Možda je za početak najbolje da krenemo od promena u svom načinu razmišljanja. Naime, moramo biti svesni da nas globalna kretanja neće zaobići, a na nama je da odlučimo hoćemo li ih bar jednom dočekati spremni.
@dijalog.net Hvala vam što ste podelili članak!
Pingback: Međunarodna godina evaluacije i gde smo mi u tome? - Dijalog.net