• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

27
OKT
2014

Osvrt na studiju „Kako do rezultata u javnim politikama? Praćenje i evaluacija uz podršku civilnog društva“

Tags : CEP, civilno društvo, evaluacija, FREN, javna politika, monitoring, OCD, procena
Posted By : Evaluacija
Comments : 0

Krajem septembra, dve think thank organizacije iz Beograda – Centar  za evropske politike (CEP) i Fondacija za razvoj ekonomske nauke (FREN) –  predstavile su studiju „Kako do rezultata u javnim politikama? Praćenje i evaluacija uz podršku civilnog sektora“. M&E javne politike i OCDTema obimna, kompleksna i višeslojna. Ovo posebno, ako se uzmu u obzir aktuelni maniri u planiranju, implementaciji i proceni uspešnosti javnih politika u Srbiji, sa jedne strane, i stanje i kapaciteti civilnog sektora sa druge. Na žalost, nisam bio u prilici da prisustvujem prezentaciji studije, ali njena tema i sadržaj svakako zaslužuju najmanje jedan post na ovom blogu. Ovaj tekst je samo osvrt na čitavu studiju, kompletan dokument možete preuzeti ovde, a siže studije ovde. Pozivam vas da to i učinite, vredi.

Sama studija „Kako do rezultata u javnim politikama? Praćenje i evaluacija uz podršku civilnog sektora“ podeljena je na pet delova.

U prvom, uvodnom segmentu, autorke studije daju opšte napomene o kontekstu kojim se studija bavi, sa posebnim akcentom na proces pregovora o članstvu između EU i Srbije. Pored toga, tu su još i jasno predstavljeni predmet i cilj studije, kao i metodologija istraživanja. Praktično, sve ono što bismo i očekivali u uvodu u jedan analitički dokument.

Drugi deo studije zapravo je sažetak savremenih trendova u monitoringu i evaluaciji sa naglaskom na praćenju i proceni uspešnosti  javnih politika, odnosno na ulozi civilnog društva u ovom procesu. Oslanjajući se na mejnstrim literaturu u ovoj oblasti, ovaj deo studije daje nam teoretske osnove za razumevanje svrhe i značaja monitoringa i evaluacije i preporučio bih ga svakom ko se interesuje za ovu temu i želi nešto da nauči.

Naredni, treći segment studije čini analiza situacije. U ovom delu, pod lupom autorki bili su pravni i institucionalni okvir, stanje i tendencije u državnojpp for people upravi, kao i kapaciteti civilnog društva za aktivnije učešće u praćenju i evaluaciji javnih politika. Moje je mišljenje da je ovo uporišna tačka čitave studije jer nam govori gde se sada nalazimo. Naime, analiza koja je ovde predstavljena dala nam je presek stanja – „baseline“ – na osnovu koga možemo planirati naredne korake i meriti da li je i u kojoj meri došlo do promena u kapactetima, načinu rada i pristupu planiranju, implementaciji, praćenju i evaluaciji javnih politika.

U četvrtom delu studije, autorke su, konsultujući uporednu praksu (Litvanija, Finska, EU) ali i imajući u vidu kontekst Srbije, ponudile tri modela za praćenje i evaluaciju javnih politika. Ovi modeli – osnovni, napredni i visokorazvijeni – predloženi su na osnovu stepena razvijenosti evaluacione kulture; odnosa centra vlade i ministarstava; kao i na osnovu fokusiranosti na procese ili promene kojima teže predložene politike. Pored same prezentacije mogućnosti, autorke su dale i procenu svakog od navedenih modela u smislu njihove izvodljivosti u kraćem, odnosno dužem roku. Ovim pristupom, studija nam daje jasne okvire šta je neophodno učiniti kako bi se predloženi modeli implementirali u Srbiji.

Poslednji deo studije čine zaključci i preporuke. U ovom poglavlju autorke sumiraju najznačajnije elemente studije i podvlače nalaze na koje u budućnosti treba posebno obratiti pažnju. Na temelju ovih zaključaka date su i preporuke za (1) uspostavljanje delotvornog i funkcionalnog cartoon-evaluation_culturesistema za praćenje i evaluaciju javnih politika; (2) jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva i njhovo uključivanje u ove procese; (3) izgradnju i jačanje evaluacione kulture.

Izgradnja evaluacione kulture izmedju ostalog podrazumeva i izgradnju baze znanja o ovoj temi. Studija „Kako do rezultata u javnim politikama? Praćenje i evaluacija uz podršku civilnog sektora“ svakako predstavlja pionirski korak u tom smeru i valja ga podržati i ohrabriti. Ostaje nada da će i donosioci javnih politika i organizacije civilnog društva naći vremena da se osvrnu na zaključke ove studije i njene preporuke inkorporiraju u svoje planove za budućnost. Evaluatorska zajednica u Srbiji je sve veća i organizovanija, i u tom poslu svakako može biti od pomoći.

Idi na vrh

Podeli

Ostavi komentar Poništi odgovor

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika konferencija kriterijum monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.

Skorašnji komentari

  • Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev na Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore
  • bojan radej na Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke