Pismo ambasadoru Republike Srbije pri UN povodom rezolucije o evaluaciji
Kada sam krajem marta pisao o 2015. godini kao Međunarodnoj godini evaluacije, priznajem, nisam bio do kraja siguran u mehanizam kojim Generalna skupština Ujedinjenih Nacija usvaja rezoluciju o jednoj takvoj inicijativi i time joj priznaje globalni karakter. Još manje sam razmišljao o mogućnostima direktnog zagovaranja za jednu takvu ideju. Srećom, postoje ljudi koji ne štede svoje znenje, vreme i energiju zarad postizanja opšteg cilja.
Upravo ovih dana, kada je u toku 69. Redovno zasedanje Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija, udruženja evaluatora širom sveta aktivno su se uključila u procese lobiranja i zagovaranja za usvajanje rezolucije o evaluaciji pod nazivom „Osnaživanje zemalja putem evaluacije: Evaluacija kao instrument na nacionalnom nivou za novu razvojnu agendu“. Ovom globalnom pokretu pridružili su se i evaluatori iz Srbije koji su svoj glas artikulisali kroz Asocijaciju profesionalnih evaluatora Srbije.
Juče, 10. oktobra 2014. godine, Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije se zvaničnim dopisom obratila gospodinu Milanu Milanoviću, ambasadoru Republike Srbije pri UN sa molbom da podrži usvajanje ove rezolucije. Pred vama je tekst tog pisma.
g. Milanu Milanoviću, Ambasadoru Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama
Poštovani g. Milanović,
Prateći inicijativu Međunarodne organizacije za saradnju u evaluaciji (IOCE), pišem Vam u ime Asocijacije profesionalnih evaluatora Srbije (APES) da Vas zamolim da razmotrite da pružite podršku predlogu nove rezolucije Generalne skupštine OUN pod nazivom „Osnaživanje zemalja putem evaluacije: Evaluacija kao instrument na nacionalnom nivou za novu razvojnu agendu“.
Kao što možda znate, 2015. godinu su mnoge evaluatorske organizacije, države, donatorske organizacije i specijalizovane agencije UN proglasile Međunarodnom godinom evaluacije. Time su uvaženi zahtevi građana i vlada za većim stepenom odgovornosti, transparentnosti i promena; smisao Međunarodne godine evaluacije jeste uzagovaranju i promociji evaluacije i kreiranju politika na osnovu činjenica na međunarodnom, regionalnom, nacionalnom i lokalnom nivou.
Grupa zemalja članica Organizacije Ujedinjenih nacija u ovom trenutku razmatra da Generalnoj skupštini predloži rezoluciju kojom bi se podržala upotrebu evaluacijeu cilju ostvarivanja boljih razvojnih rezultata. Ta rezolucija će naglasiti važnost izgradnje kapaciteta za evaluaciju na nacionalnom nivou kako bi se omogućilo da nacionalni razvojni programi i politike budu utemeljeni na činjenicama i saznanjima dobijenim posredstvom nacionalnih sistema za evaluaciju.
Mi članovi APES-ase ovim putem pridružujemo čestitkama koje je IOCE već uputila Grupi za evaluaciju Ujedinjenih nacija (UNEG) koja tesno sarađuje sa delegacijama država članica OUN u Njujorku koje razmatraju ovu inicijativu. Molimo Vas da razmotrite da pružite podršku ovoj inicijativi i rezoluciji. Nadamo se da ćemo zajedničkim naporima moći da ohrabrimo sve relevantne činioce da intenziviraju upotrebu evaluacije javnih politika i projekata, odnosno da intenzivnije rade na kreiranjučinjenično utemeljenih politika na nacionalnom i drugim nivoima, kao i da politike koje se sprovode budu praćene i evaluairane zarad svoje veće efikasnosti.
Duboko smo uvereni da je ova inicijativa u potpunosti komplementarna sa trenutnim naporima Republike Srbije usmerenim ka uspešnijoj koordinaciji, praćenju i evaluiranju javnih politika.
Srdačan pozdrav,
Mladen Momčilović
Koordinator
Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije
Kakva god bila konačna odluka, evaluatori širom sveta će, u duhu ove rezolucuje, uložiti sve svoje napore ka stvaranju ambijenta u kome će se negovati evaluaciona kultura, prepoznati značaj evaluacije, a njene preporuke i zaključci koristiti za kreiranje javnih politika koje će biti ne samo relevantne, efikasne i efektivne, već i rodno odgovorne i zasnovane na pravičnosti.