• Početna
  • Za čitanje
  • O Blogu
  • Kontakt
  • English
facebook
twitter
youtube
pinterest

...

12
FEB
2015

Selektivno korišćenje rezultata istraživanja neće unaprediti javnu politiku, naprotiv!

Tags : analiza, CLDS, CSP, evaluacija, evidence-based, istraživanje, javna politika, uspeh, Vulin
Posted By : Evaluacija
Comments : 0

Polovinom januara, ministar Vulin je objavio da je država spremna za obračun sa zloupotrebama u oblasti dečijih dodataka. Ministar se pri tom pozvao na istraživanje „Analiza novčanih davanja za decu i porodice sa decom u Srbiji“ koje je izdao UNICEF, a priredili stručnjaci iz Centra za liberalno-demokratske studije (CLDS) i Centra za socijalnu politiku (CSP). Tako nas je ministar Vulin kroz medije obavestio da je UNICEF došao do zaključka da čak polovina porodica koje primaju dečiji dodatak, zapravo nemaju prava na tu vrstu pomoći (vidi ovde). U Novcana davanja 2duhu mera štednje, ovo je važna informacija i mesto gde se boljom kontrolom mogu uštedeti značajna sredstva. Brigu ministra za novac poreskih obveznika svakako valja pozdraviti. Iz perspektive evaluacije, posebno treba pozdraviti spremnost ministra da se rezultati i činjenice do kojih se došlo istraživanjem iskoriste za unapređenje jedne javne politike. Međutim, da li je baš tako?

Istraživanje na koje se poziva ministar Vulin na opsežan način se bavilo pitanjem dečijih dodataka, što je činjenica koju ne možemo prenebregnuti ako nam je stalo do unapređenja ove javne politike. Tako, pored navedenog zaključka da „nešto iznad polovine dece prima dečiji dodatak, a da na to ne bi trebalo da imaju pravo, pošto ne zadovoljavaju zakonske uslove“, analiza navodi i da gotovo 60% dece koja bi trebalo da primaju dečiji dodatak nisu obuhvaćena ovom merom, te da je targetiranost generalno skromna. Uz to, analiza nudi i niz mera za unapređenje čitave javne politike, i to takvih da su usmerene ka redefinisanju postojećih uslova, odnosno ka pravičnijoj distribuciji dečijih dodataka i većem i kvalitetnijem obuhvatu. Zapravo, posmatrajući kroz prizmu aktuelne politike vlade, preporuke ove analize i njeni zaključci uopšte ne idu u prilog merama štednje, a nama ostaje da se nadamo da se najavljena izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici neće odnositi samo na rigrozniju kontrolu, već i na sveukupno poboljšanje ove javne politike.

Zašto je ovo važno? Pre svega jer jedino uzimajući u obzir ukupne preporuke analize možemo očekivati da će doći do unapređenja određene javne politike. Selektivnom primenom i upodobljavanjem dnevnopolitičkim potrebama, korumpira se čitavo istraživanje. Na taj način će se možda postići određeni rezultati, ali je pitanje da li će ti rezultati doprineti ispunjavanju svrhe same javne politike ili pak samo ostvarenju nekih kratkoročnih interesa. 

Mišljenja struke, odnosno rezultati istraživanja, analiza, evaluacija, praktičnih politika i sl. jesu osnovni izvor utemeljenih činjenica na kojima treba bazirati planiranje i unapređenje javnih politika. One verovatno neće dovesti do savršenih zakona, budžeta, strategija, akcionih planova, odluka… ali će ih svakako unaprediti. Zahtev za donošenjem odluka koje su „evidence based“, a ne plod intuicije i dnevnopolitičkih interesa prisutan je na globalnom nivou; međutim, da li je i kod nas tako i šta nam je činiti?

Za odgovor bi svakako trebalo sačekati rezultate ankete o korišćenju naučnih potencijala u kreiranju javnih politika u Srbiji. Ipak, na opštem planu, verujem da je na stručnoj javnosti – univerzitetima, institutima, tink-tankovima, ekspertskim grupama u javnom i civilnom sektoru itd. – da se izbori za svoje mesto u sferi javnih politika. Ovo pre svega stvaranjem kredibilne, verodostojne i upotrebljive baze znanja; a uz to, i aktivnim zagovaranjam za njenu sveobuhvatnu upotrebu od strane donosilaca odluka. Verujem još i da na ovome svi zajedno moramo puno raditi. Šta vi mislite?

Idi na vrh

Podeli

Ostavi komentar Poništi odgovor

*
*

captcha *

Oznake

5 pitanja za aktivnost Aleksandar Vučić APES Asocijacija profesionalnih evaluatora Srbije cilj civilno društvo efektivnost efikasnost EPDET evaluacija evaluaciona kultura evaluation evaluator indikator intervencija intervju IPDET javna politika konferencija kriterijum monitoring OCD održivost OECD Pariska deklaracija pokazatelj procena program projekat promena razvoj relevantnost resursi rezultat Slovenačko društvo evaluatora teorija promene trening Udruženje evaluatora BiH uspeh uticaj Vlada Republike Srbije vrednovanje Zapadni Balkan znanje

Pročitajte i ovo:

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.
Creative Commons License
Blog "Triput meri jednom seci" by Ivan Tasić is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Skorašnji članci

  • Treća konferencija evaluatora Zapadnog Balkana 17. Novembra 2019.
  • Revizija kriterijuma za evaluaciju razvojnih projekata, programa i politika 24. Jula 2018.
  • Kako razumeti termin Accountability? 30. Juna 2017.
  • Introducing Mobile Data Collection: Lessons Learned 3. Septembra 2016.
  • Čemu služe podaci prikupljeni monitoringom i evaluacijom? 15. Februara 2016.

Skorašnji komentari

  • Evalvacijski blog Ivana Tasića, Niš, Srbija – Slovensko drustvo evalvatorjev na Ima li života nakon evaluacije? Dva saveta za organizacije i jedan za evaluatore
  • bojan radej na Evaluation Brings Value – The First Balkan Evaluation Conference Opening Speech by Jorg Petrovič
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Evaluacija na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  • Marie Korner na 5 Questions for Linda Morra Imas and Ray Rist on 15 Years of IPDET
  1. Ime *
    * Molimo vas da upišete vaše ime
  2. Email *
    * Upišite validnu adresu
  3. Poruka *
    * Upišite tekst poruke